evieskates6733 evieskates6733
  • 02-11-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams of h2 are needed to react with 48 grams of o2, given the reaction: 2 h2 (g) + o2 (g) --> 2 h2o (l)?

Respuesta :

Ichabodlui
Ichabodlui Ichabodlui
  • 07-11-2017
1.Calculate the number of mole of O2: 48/32=1.5 mol
2.Calculate the number of mole of H2 by mole ratio: 1.5 x 1/2=0.75 mol
3.Calculate the answer:
0.75 x 2=1.5g
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the expression 25m−13 when m = 3?
How does the limited sports equipment affect the training of the student athletes?
What is a benign tumor of the heart that is embedded in soft mucoid called?
Many cars now use voice control as a form of security before a car cab be started and it is also used to give some key commands, such as start navigation system
-15<-2/3x solve the inequality
What was the name of Queen of England?
△ ABC and △ DEF are similar. The length of the smallest side of △ ABC is 2 units and the length of the smallest side of △ DEF is 5 units. The area of △ ABC is 4
What is human trafficking? ​
Question 10(Multiple Choice Worth 1 points) (02.05 MC) Triangle ABC is a right triangle. Point D is the midpoint of side AB, and point E is the midpoint of sid
How do I convert 4/5 to a percentage?