dreammartinez9076 dreammartinez9076
  • 03-11-2017
  • Health
contestada

How many moles are in 3.01 x 10 to the 22nd atoms of magnesium??

Respuesta :

sharickalong32
sharickalong32 sharickalong32
  • 08-11-2017

6.02×1023 atoms will constitute = one mole of Mg

1 atom will be present in = 16.02 x 10^23 mol

3.01×1022 atoms will present in

=(16.02 x 10^23×3.01×1022)mol

= 3.016.02×10−23×1022

= 0.05 mol

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ON SECTION A FOR FRENCH !!!!!!!!!!
help please !!!! i will give brainliest
Which are the different types of vegetation, write a short note on each one of them
1. Do you personally find more happiness buying a new material possession or purchasing an experience? Do the results of the study surprise you? Why or why not?
explain the difference between absorption and transmission of light​
Solve the inequality. Graph the solution. −6n>54
PLEASEPLEASEPLEASEPLEASEPLEASEPLEASE
What is the equation of direct variation given that y is 16 when x is -2 A x= -8y B y = 8x C y= -8x D y= -1/8 x /\ | It means one eighth as a fraction
What is sustinable development ​
The U.S. believed the Bracero program would end following the conclusion of which of the following events? A. The Great Depression B. World War I C. The Cold Wa