francine5853 francine5853
  • 02-01-2018
  • Chemistry
contestada

Acetone is a common solvent and has a density of 0.7899 g/ml. what volume of acetone, in ml, has a mass of 27.3 g?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 12-01-2018
hey there!:

mass = 27.3 g

density = 0.7899 g/mL

volume = ?

therefore:

density = mass / volume

0.7899  = 27.3 / V

V = 27.3 / 
0.7899 

V = 34.56 mL

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Why does Louis XIV want to expand France's border?
What were some events/things that caused the Great Depression?
least number that has 2, 3, 4, as factors
which explorer sailed for france?
What is the slope of any line parallel to the line 8x + 9y = 3 in the standard (x,y) coordinate plane?
What is the slope of any line parallel to the line 8x + 9y = 3 in the standard (x,y) coordinate plane?
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
The significance of the Open Door Policy for the United States lay in its (A) providing a use for the Philippines as a way station between China and the United
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra