KyGamming
KyGamming KyGamming
  • 04-01-2018
  • Physics
contestada

what is the acceleration of a 32-kg object if a 6.75-N force is applied to it

Respuesta :

Zoey04 Zoey04
  • 05-01-2018
Acceleration (a) = ? m/s^2

Force (f) = 6.75 N

Mass (m) = 32 kg

F = (m) • (a)

A = f ÷ m

A = 6.75 ÷ 32

A = 0.21 m/s^2

Answer: 0.21 m/s^2

I hope that helps you!! Any more questions??
Answer Link
shardae30005
shardae30005 shardae30005
  • 12-01-2018
The answer is 0.21 m/s2
Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a rectangle is 36 and the length is twice the width.What are the dimensions of this rectangle and what is the area?
A subordinate clause actually is a thought complete in itself. a. True b. False
The solution of the equation 2d - 6 = 5 is _____.
why did the british impose new taxes on the colonies after the French and indian war
How many feet are there in 24 yards? A. 72 B. 8 C. 2 D. 288
Charles's law states that at a constant pressure, the volume of a given amount of gas is _____ to its absolute temperature.
please help Suzanne deposited $2500 in a savings account earning 3.5% interest. What was the total interest earned at the end of 6 years? A. $52.50 B. $87.5
What percentage of human sperm cells carry an X chromosome? a. 0% c. 50% b. 25% d. 100%
how do u solve this problem -1(4x-3)-5x+2
Which of the following is a composite number? A. 19 B. 63 C. 1 D. 0