jessicabgirl jessicabgirl
  • 04-02-2018
  • Chemistry
contestada

how manu moles of N in 0.173g of N2O

Respuesta :

annastasia
annastasia annastasia
  • 04-02-2018
N2O = 28 + 16 = 44g

number of moles

= given mass/molar mass

= 0.173/44

= 0.0039318
Answer Link

Otras preguntas

Help me and I'll help back asap
Solve the equation, if possible. -3|6n - 2| + 5 = 8
the land area that supplies water to a river system is called a divide. true or false
yesenia wants to bake cookies in her electric oven. the oven will transform electrical energy into ________ energy?
a person travels 84 miles in 4 hours. what is the rate at which the person travels in miles per hour?
18/14in simplest form
a right pyramid with a square base has a base edge length of 24 feet and slant height of 20 feet what is the height of the pyramid
What term refers to a system in which one branch of government is prevented from seizing too much power?
Substances that allow oil and water to mix, or emulsify, are
Identify the sentence that uses adjectives correctly. a. if i'm not mistaken, that rose is the most reddest of all. b. if i'm not mistaken, that rose is the r