Harrietking5571 Harrietking5571
  • 01-03-2018
  • Chemistry
contestada

How many moles of solute particles are present in 1 ml of aqueous 0.020 m (nh4)2co3?

Respuesta :

zelinsky
zelinsky zelinsky
  • 10-03-2018
Vs = 1.0 mL = 0.001 L
c((NH4)2CO3) = 0.02 M
n(
(NH4)2CO3) = ?

For the purpose, here we will use the next equation:

c=n/V ⇒ n=cxV

n((NH4)2CO3) = 0.02M x 0.001L 

n((NH4)2CO3) = 2x10⁻⁵ mole of (NH4)2CO3 is presented in the solution


Answer Link

Otras preguntas

anybody know the answer?
Retuting an argument is a waste of time because people seldom change their minds. O True O False
Graph x+4y=8 what is the x-intercept?
A bus is moving with a speed of 72 km/hr.If the driver applies brake and stops the bus in 4 seconds,what distance does the bus travel before stopping?​
What is a loan? 100 points
-3/4(8n+12)=3(n-3) show work pls
How would you find the mass of an object from its density and volume ?
ASAPPPPP!!!!!!!!! What are the three most pressing issues facing Canadians in this election in your opinion?
Shanbi,s household consumes 45units of water one month.how many litres of water do they consumes​
Sakura finds out that there is a photograph of her circulating the internet; the photo makes it look like she is kicking a cat, but she had actually just kicked