arianacool5012 arianacool5012
  • 03-03-2018
  • Chemistry
contestada

Gold has a molar (atomic) mass of 197 g/mol. consider a 2.47 g sample of pure gold vapor. (a) calculate the number of moles of gold present

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 03-03-2018
n = given mass/ molar mass.
n = number of moles
given mass = 2.47 g
molar mass = 197 g/mol

n = 2.47 / 197 
n = 0.01253 moles.
I'm sure you wanted to ask more than this. Just put some comments in. I can do the same.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
can someone help me?
Which one is not a noun? health recipe exercising nutritionist
Which of the following is a muscle that helps to bring air into a mammal’s lungs? a. diaphragm c. mammary b. endotherm d. none of the above
PLEASE HELP I WILL GVE BRAINLIEST
What is the evaluation criteria
write a polynomial function if its leading coefficient is -3, and its roots include 4, 0 and 5x-2i.
Judith bought 9 boxes of staples, 17 rolls of white tape, and 16 rolls of clear tape. There were 2 meters of tape on each roll. How many meters of tape did Judi
Helppp pls :))))))))
what is the central idea of paragraph 5 throughout 8 of "Top spot" use two details from the article to support your response.