abbyphillips1649 abbyphillips1649
  • 04-03-2018
  • Physics
contestada

With what speed must you approach a source of sound to observe a 25% change in frequency?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2018
sound source is at rest, you are moving with velocity v, f = frequency, c = speed of sound:

f = f0(1 + v/c)

115 = 100(1 + v/343)
115 = 100 + 100v/343
15 = 100v/343
v = 15*343/100
v = 51,45 m/s
Answer Link

Otras preguntas

What is one factor that has led to increased conflict and division in some areas in the Middle East
Please help me with all of it
A night-light uses 3 W. If the voltage is 120 V, what is the current?​
find an equation for a horizontal ellipse with major axis that is 50 units and minor axis that is 10 units
la rosa de paracelso resurgiria?
In a freshman high school class of 80 students, 22 students take Consumer Education, 20 students take French, and 4 students take both. Which equation can be us
Core conditioning looks to improve A. how well a person can stretch. B. strength in the quadriceps and hamstrings. C. stability that comes from th
What is the distance between the points (1,-6) and (-5,2)A 5.6 unitsB 7.2 units C 9 units D 10 units Question two is shown in picture answer both plz thanks
I need the answer because I have finals tomorrow
Which has the higher boiling point, C3H8 or C8H10? Explain your reasoning.