mickparrish mickparrish
  • 03-02-2016
  • Chemistry
contestada

determine the mass in grams of 125 mol of neon

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 05-02-2016
Molar mass of Neon ( Ne ) = 20.1797 g/mol

m = n * mm

m = 125 * 20.1797

m = 2522.4625 g

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

a 10. kg ball thrown into the air. it is going 3.0 m/s when thrown. how much potential energy will it have at the top?
answers for 2(3x-5)=52
What sense organs are located on the head and in the mouth.
Find the determinant of the matrix. [tex]\left[\begin{array}{ccc}0&4\\0&4\end{array}\right][/tex]
Could anyone check if I'm okay?
if a clock shows it is 3 o'clock, how could you describe the smaller angle made by the two hands of the clock? Solve this problem any way you choose.
What must a state remember when making laws? A) The United States Supreme Court must review the laws before they are legal. B) The laws cannot go against federa
A standard number cube is rolled 30 times. Based on theoretical probability, how many of the 30 rolls are likely to be even numbers. A. 13 B. 15 C. 17 D. 19 E.
2. What did the Chrisholm commission recommend in approving the curriculum in South Africa Schools
Where does human trafficking mostly take place?