joshuabonesu1p0wka5 joshuabonesu1p0wka5
  • 01-05-2018
  • Chemistry
contestada

if the mass of a material is 119 grams and the volume of the material is 20 cm3, what would the density of the material be?

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 07-05-2018
m=D*V
D=m/V
m=119 g
V= 20 cm³
D=119 g/20 cm³ 
D= 5.95 g/cm³
Answer Link

Otras preguntas

Find the mean of the data in the dot plot ​plsssss help
Please Help Marshmello.
Can someone help me with my Newsela please? 1)Which sentence from the section "Native Americans Lose Their Land" BEST explains why 100,000 Native Americans were
does the amount of bacteria change After conjugation?
Solve Angle 1. (picture included)
would you rather stay home and do nothing OR go out and do something.my brain wasn't functioning properly, so yeah it's an easy question!btw, can y'all tell me
What is the next term in the number pattern 40, 43, 49, 58, 70
What was the result of the Chinese civil war that ended in 1949?
Children in one study observed a model acting aggressively against an adult-sized plastic Bobo doll. The children were then given an opportunity to imitate the
*EDITED TO SEE BOTH DIAGRAMS* MEANT TO SAY BIOLOGY NOT MATHIn class, Malik and Deniz were learning about evolution. They studied the two diagrams below.Diagram